Farba kredowa do mebli - jaką wybrać i jak malować?


Coraz większą popularnością w przypadku odnawiania starych, drewnianych mebli zaczyna cieszyć się farba kredowa. Jej ogromną zaletą jest brak konieczności szlifowania przez malowaniem oraz ogromna trwałość i krótki czas schnięcia, które razem sprawiają, że jest ona idealna do wszelkiego rodzaju mebli także kuchennych i dziecięcych. Aby cieszyć się jej zaletami i zadowalającym efektem przez długi czas warto zwrócić szczególną uwagę, nie tylko na jej barwę ale także skład i przeznaczenie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią farbę kredową i jak ją stosować, by odświeżyć stare meble i nadać im nowe życie na długo.

Czym jest farba kredowa?


Farba kredowa na całym świecie jest bardzo doceniana przez wszystkich fanów DIY oraz majsterkowiczów zajmujący się nie tylko renowacją starych drewnianych mebli ale też malowaniem ścian, mebli kuchennych, tkanin czy malowaniem kafelków. Farbą kredowa jest farbą wodną dlatego w jej składzie znajdziemy wodę, aż 35% kredy oraz wysoką zawartość naturalnych barwników. Posiada również certyfikat EN71-3 „Bezpieczeństwo zabawek” jak również surowce wysokiej jakości nisko-zapachowe o niskim wpływie na środowisko. Farbą kredową Autentico@ można malować meble dla dzieci oraz zabawki. Tak naprawdę produkt ten można nakładać niemalże na każdą powierzchnię bez potrzeby zdzierania czy szlifowania starych powłok farb co zdecydowanie przyspiesza pracę. Jedyne o czym należy pamiętać to umycie i odtłuszczenie powierzchni. Jeżeli mamy wątpliwości w przypadku trudnych śliskich powierzchni takich jak plastik, laminat, kafelki czy grube błyszczące warstwy lakieru możemy zmatowić powierzchnię lub wesprzeć się podkładem Primer który zwiększa przyczepność a w przypadku czystego drewna zmniejsza chłonność powierzchni oszczędzając tym samym nam farbę.

Rodzaje farb kredowych i ich zastosowanie

Farby kredowe mają różne rodzaje w zależności od zastosowania i efektu jaki chcemy uzyskać.  Bez względu na to wszystkie rodzaje farb pozostawiają matową lub półmatową powłokę na malowanych powierzchniach. Jest to zasługa stosunkowo wysokiej zawartości 35% kredy w farbie. Farba kredowa oprócz tego że jest gęsta i świetnie kryje to ekspresowo wysycha co pozwala na szybką metamorfozę malowanych przedmiotów. Farby kredowe vintage z uwagi na swoją porowatą powierzchnię powinniśmy zawoskować co w efekcie daje na aksamitną powłokę o satynowym wykończeniu . Taka metoda  stylizacji mebli daje nam wiele możliwości zastosowania kolorowych wosków a w finalnie efekt postarzania lub patynowania mebla. Jeżeli nie chcemy woskować mebla i większe przekonanie mamy do lakierowanej powierzchni można na tą farbę zastosować lakier. Jednak zapewniam że dobrze zawoskowana powierzchnia równie dobrze  chroni mebel i pozwala go normalnie użytkować.

Farby kredowe Autentico@ doskonale sprawdzają się w różnych technikach malowania dekoracyjnego takich jak schabby  chic, vintage, postarzanie czy przecieranie a dzięki bogatej palecie barw można uzyskać piękne efekty cieniowania czy ombre. Farby kredowe Autentico@ występują w ponad 160 kolorach dlatego bez trudu każdy znajdzie swoje ulubione kolory.

Farby kredowe versante nie wymagają żadnych zabezpieczeń mają w swoim składzie impregnat. Kiedy chcemy uzyskać gładką powierzchnię dodatkowo przy użyciu wałka właśnie one nam w tym pomogą. Możemy nimi malować nie tylko meble w domu ale też meble ogrodowe oraz kiedy nam się znudzą kafelki w łazience czy kuchni. Przy użyciu farb kredowych i szablonów dekoracyjnych możesz wyczarować kafelki jakie chcesz nie skuwając starych. Dzięki farbom kredowym unikniemy brudnego remontu - naprawdę warto spróbować.


Jak malować meble przy pomocy farby kredowej?


Wbrew pozorom malowanie mebli farbą kredową jest niezwykle proste. Wyjątkowo dobre krycie oraz przyczepność farby sprawia, że meble praktycznie nie wymagają szlifowania, a jedynie dokładnego umycia i odtłuszczenia. Oczywiście, w przypadku powierzchni z łuszczącą się starą farbą i widocznymi drzazgami należy najpierw wygładzić mebel  papierem ściernym, a dopiero potem wyczyścić. Należy też pamiętać, że farba nie naprawia mebla co oznacza że wszystkie ubytki należy zaszpachlować ale bez obaw kolor szpachli nie jest tu istotny  farba jest kryjąca więc nic nie będzie widać. Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli planujesz postarzyć mebel takie ubytki czy wgłębienia mogą stanowić efekt dekoracyjny i podrasowane ciemnym woskiem będą bardziej widoczne. To spowoduje, że mebel będzie wyglądał na bardzo wiekowy.

Stosując farbę kredową należy również zawsze stosować się do zaleceń producenta załączonych na opakowaniu. Do malowania tego rodzaju farbą zaleca się stosowanie okrągłych lub płaskich pędzli o miękkim włosiu pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. Pędzle z włosem naturalnym sprawiają, że na powierzchni mebla widoczne będą charakterystyczne i bardzo ciekawe ślady włosia z kolei syntetyczne pozwolą na uzyskanie gładkiej powierzchni. Farba kredowa jest z reguły dosyć gęsta, dlatego można ją rozcieńczać niewielkimi ilościami wody. Woda również będzie ci potrzebna kiedy chcesz na meblu stworzyć efekt transparenty w postaci bielenia drewna czy cieniowania i płynnego przejścia różnych  kolorów. W innym przypadku nie jest to konieczne jej gęstość pozwala na bezpośrednie malowanie prosto z puszki. Ilość warstw nakładanych na mebel nie jest z góry określona, dlatego jeśli nie satysfakcjonuje Cię efekt po jednej warstwie śmiało możesz nanieść kolejną. W takim przypadku należy jednak odczekać aż pierwsza warstwa dobrze wyschnie, a to się dzieje bardzo szybko.

Chcąc uzyskać ciekawy efekt przecierek na meblu warto nałożyć na jego krawędzie np. ciemniejszy kolor farby a po jej wyschnięciu dołożyć kolejną, jaśniejszą warstwę. Gdy wszystko dobrze wyschnie należy delikatnie zeszlifować jasny odcień uwalniając przebitki z koloru ciemnego. Jest wiele technik dekoracyjnego malowania farbami kredowymi dlatego jeżeli chcesz je bardziej poznać zapraszam do mnie na warsztaty stylizacji mebli.
powrót >>>

Farby kredowe Autentico - Tel: 604 570 351

Sprawdź dostępne kolory farb.
Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie i zamów farbę kredową bez wychodzenia z domu, a my dostarczymy ją do Ciebie.
Sklep z farbami Stare na Nowe - Farby kredowe do mebli

Farba kredowa Autentico


Warszawa, Al. Niepodległości 19 - Dowiedz się więcej
604 570 351